Peloton Závodu míru juniorů / Junior Peace Race peloton / Course de la Paix peloton Peloton Závodu míru juniorů / Junior Peace Race peloton / Course de la Paix peloton Peloton Závodu míru juniorů / Junior Peace Race peloton / Course de la Paix peloton Peloton Závodu míru juniorů / Junior Peace Race peloton / Course de la Paix peloton

Jste zde

Na peloton dohlédnou hvězdy cyklistiky

Černý, Turek, Zechmeister, Nipl, Valeš a Zahálka. To jsou příjmení šestice cyklistů, kteří letos povezou na svých zádech českou trikolóru. Nikdo jiný jim při Závodě míru juniorů rozhodně k vavřínům nepomůže. Vůbec poprvé zde totiž smí startovat jen jediný výběr dané země. Že jubilejní čtyřicátý ročník nebude procházkou růžovou zahradou, ví naprosto všichni. Drama májových etap přitom odstartuje už dnes na litoměřickém náměstí.

„Bude to zajímavé a sám se moc těším, jaký ten letošní čtyřicátý ročník vlastně bude. Sám si pamatuji, že když jsem chtěl vyhrát, tak jsem byl všude. Nejednou se stalo, že závod byl rozhodnutý po první etapě, takže důležité vždy bylo, nezaváhat. Ani tentokrát, i když v jiné roli, jsem do Terezína nepřijel prohrát,“ říká odhodlaně vítěz juniorského Závodu míru z roku 1988 František Trkal, který se do Terezína k májovým etapám vrací v roli trenéra reprezentačního výběru.

Trkal tedy povede onu šestici Josef Černý, Tomáš Zechmeister, Daniel Turek (všichni Favorit Brno), Vojtěch Nipl (TJ Stadion Louny), Adam Valeš (ASC Dukla Praha) a Matěj Zahálka (CK Slavoj Terezín). Domácí může potěšit fakt, že hned tři jezdci jsou původem ze severních Čech a Matěj Zahálka přímo rodákem z Litoměřic. „Česká cyklistika momentálně nemá nikoho lepšího. Vůbec nepochybuji o tom, že by tu některý z nich byl neprávem nebo náhradníkem za někoho. Otázka bude ve srovnání se světem. Nedávná generálka na Istrii se zrovna nepovedla, ale tady budou kluci doma. Musí se s tím poprat sami. Chci ale, abychom jeli kolektivně a abychom uspěli jako celek. Rozhodně jsme nepřijeli jet pasivně,“ utvrzuje trenér Trkal, který je se svým týmem už v tradiční baště české cyklistické reprezentace po několik desítek let, v terezínském Parkhotelu.

Májové etapy odstartují dnes tradičně na litoměřickém náměstí přesně v 14:30 hodin. Cyklisty dále čeká pět náročných dnů, během nichž musí zvládnout přes pět set kilometrů. O vítězi jubilejního klání bude rozhodnuto v neděli právě po dojezdu v cílovém Terezíně. Do té doby se mladí cyklisté budou muset poprat i s těžkými kopci Českého středohoří, Krušných hor a Saska. „Jsou tu tři čtyři dobří vrchaři. Určitě si určíme, kdo se bude snažit na prémiích. Tam musíme mít zastoupení, protože po nich by to mohlo odjet. Úkol pro první etapu ale je, že žádný únik nesmí být bez nás. Pak uvidíme, jak na tom kluci opravdu budou. Čeká nás náročných pět dnů, během kterých budou síly docházet, takže se bude muset jet hlavou,“ upozorňuje na fakt bývalý vynikající cyklista František Trkal.

Jednoduché to český výběr mít rozhodně nebude. Na start se postaví sto čtrnáct závodníků z devatenácti zemí. Chybět nebude ani úřadující juniorský mistr světa v silničním závodě (2010) Francouz Olivier Le Gac nebo syn někdejšího vynikajícího sprintera a vítěze etap nejen na Tour de France Erika Zabela Rick. „Na závod se přijede dokonce podívat i právě samotný Erik Zabel s rodinou. Zajímavých hostů bude určitě víc, jelikož pozvání přijal legendární Honza Smolík, nebo i někdejší pravá ruka několikanásobného vítěze Tour de France Lance Armstronga Pavel Padrnos,“ zve diváky a příznivce cyklistiky na letošní etapy ředitel závodu Svatopluk Henke.

Image: 

Theme Danland modified and web mastered by Vojtěch — 2011. Facebook: Závod míru juniorů