Peloton Závodu míru juniorů / Junior Peace Race peloton / Course de la Paix peloton Peloton Závodu míru juniorů / Junior Peace Race peloton / Course de la Paix peloton Peloton Závodu míru juniorů / Junior Peace Race peloton / Course de la Paix peloton Peloton Závodu míru juniorů / Junior Peace Race peloton / Course de la Paix peloton

Jste zde

Úvodní etapu Závodu míru ovládli Norové

Litoměřice – Norští cyklisté ovládli úvodní etapu 49. ročníku Závodu míru juniorů. Dvojice severských reprezentantů obsadila hned první dvě příčky a vítězný Stian Edvardsen-Fredheim se oblékl do žlutého trikotu lídra. Nejlepším z domácích jezdců byl desátý Matyáš Kopecký.

            „Chceme tu být nejsilnějším týmem. Přijeli jsme v dobré kondici a hodláme to také ukázat. Já asi nejsem typ na celkové vítězství, ale mí kolegové určitě ano. Per Strand Hagenes je určitě lepším jezdcem a věřím, že společně máme šanci celkově získat žlutý trikot a tím potvrdit, že jsme tu letos skutečně nejsilnější,“ pronesl odhodlaně vítěz 1. etapy Nor Stian Edvardsen-Fredheim.

            Úvodní etapa Závodu míru byla se svými sty kilometry nejdelším dílem letošního ročníku. Cyklistický peloton odstartoval z litoměřického Mírového náměstí, kam se také přesně po dvou a půl hodinách vrátil. Mladí jezdci se ambiciózně „oťukávali“  a od začátku se rozhodně nijak nešetřili. Nástup střídal nástup a právě norští reprezentanti ukazovali, že to se svojí aktivitou myslí vážně. V dlouhém úniku vydržel Trym Brennsater, kterého ale peloton v závěrečných kilometrech dostihl. Vývoj v závěru také silně ovlivnilo  počasí. Nepříjemný déšť s sebou přinesl i několik pádů, během nichž se startovní pole rozdělilo. Do cíle tak cyklisté přijížděli v několika skupinách. O vítězství si to ale rozdala trojice – dva Norové Stian Edvardsen-Fredheim a Per Strand Hagenes na posledním kilometru „vyškolili“ Francouze Pierra Gautherata a cílovou pásku junioři protnuli v uvedeném pořadí. „Rozhodující pro mě byl sjezd serpentýnami před cílovém místem. Silně pršelo, ale já se rozhodl toho využít a zaútočit,“ popsal zlomový moment, kdy se norský reprezentant odpoutal od hlavní skupiny čítající pětatřicet jezdců. V ní nechyběli ani domácí zástupci – kvartet reprezentantů s Danielem Mrázem z Euroregionu. V závěru pak byl nejlepší úřadující mistr republiky Matyáš Kopecký. „V tom posledním sjezdu šest kilometrů před cílem to na mokru slušně klouzalo a  závodníci jeli hodně opatrně. My v té skupině měli pět lidí, takže za mě dobrý. Etapu jsme zvládli tak, jak jsem si představoval. Ten déšť to nadělil a nějaké ztráty tam budou, ale jsou to řády sekund. Nám v minulosti ujelo šest osm lidí o minutu a půl. Klukům jsem kladl na srdce, aby se tohle nestalo a oni byli vepředu a měli to pokryté. No a to zvládli,“ byl na úvod spokojený Tomáš Konečný, trenér českého reprezentační družstva.

            Ve druhém dnu na jezdce čekají hned dvě závodní prověrky. Nejprve dopolední časovka jednotlivců v Třebenicích a následně odpolední zcela nová etapa se startem a cílem ve Štětí. „Uvidíme, jak klukům sedne časovka, ale nepochybuji o tom, že závod se bude rozhodovat v sobotu,“ dodal trenér Konečný.

 

Výsledky – 1. etapa (Litoměřice – 100,8 km):

1. Stian Edvardsen-Fredheim (NOR) 2:30:16

2. Per Strand Hagenes (NOR)

3. Pierre Gautherat (FRA)

4. Vlad van Mechelen (BEL) +0:11

5. Romain Grégoire (FRA) +0:13

10. Matyáš Kopecký (CZE) +018

Foto z 1. etapy

Tags: 
Image: 

Hlavní partneři

Sazka a.s.
AŽD Praha Starmon Monzas
Euroregion Elbe/Labe European regional development fund / Evropský fond pro regionální rozvoj / Der Europäische Fonds für regionale Entwicklung Programu na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2014 – 2020 Český svaz cyklistiky

Partneři

Mediální partneři

Česká televize ČT Sport Litoměřický Deník Roadcycling
Český rozhlas Sever Deník PatRESS Techniserv Regionální televize Litoměřicko 24

Theme Danland modified and web mastered by Vojtěch — 2011. Facebook: Závod míru juniorů