Peloton Závodu míru juniorů / Junior Peace Race peloton / Course de la Paix peloton Peloton Závodu míru juniorů / Junior Peace Race peloton / Course de la Paix peloton Peloton Závodu míru juniorů / Junior Peace Race peloton / Course de la Paix peloton Peloton Závodu míru juniorů / Junior Peace Race peloton / Course de la Paix peloton

Jste zde

Závod míru juniorů je čtvrt století ve světovém poháru

Terezín/Litoměřice – Pouhý den po výročí konce druhé světové války odstartuje na litoměřickém Mírovém náměstí Závodu míru juniorů (9. - 12.5). Nejlepší juniorští cyklisté z celého světa se na severu Čech sjíždí po osmačtyřicáté a už po pětadvacáté se bude bojovat o cenné body do světového poháru, protože i tentokrát je závod zařazen do nejprestižnější světové série UCI Junior Nations‘ Cup. Celkový vítěz pak bude znám v neděli po čtyřech etapách a téměř třech stech devadesáti kilometrech v cílovém Terezíně.

„Letos je to přesně čtvrt století, co jsme součástí světového poháru. Je neuvěřitelné, jak ten čas letí. Radši snad ani nemluvit. Vždyť je to navíc pětačtyřicet let, co jsem v Terezíně ještě jako aktivní závodník po Varšavě poprvé sám předával jezdcům ceny,“ sáhl do historie Svatopluk Henke, který stojí v čele Závodu míru juniorů od roku 1993.

Za tu dobu prošlo juniorským Závodem míru nespočet talentů, kteří se následně prosadili i v elitním světě cyklistiky. Diváci tu dříve sledovali i současné velikány typu Zdeněk Štybar či Peter Sagan. „Věřím, že i letos se tu takový závodník, kterého jednou budeme sledovat na televizních obrazovkách, najde a také věřím tomu, že se ve světové konkurenci dokáží prosadit i kluci z českého výběru,“ těší se na nový ročník Svatopluk Henke.

V rámci letošního 48. ročníku cyklisté poprvé šlápnou do pedálů ve čtvrtek 9. května. Slavnostní zahájení proběhne na litoměřickém Mírovém náměstí ve 14:40 hodin, kde bude zhruba po dvou a půl hodinách také cíl a letošní první vyhlášení. V pátek mladí jezdci musí zvládnout tradičně hned dvě zkoušky. Nejprve je dopoledne naplánovaný souboj s chronometrem v Třebenicích, odpoledne přijde na řadu „Roudnická“ část. V sobotu se junioři dostanou přes hranice na německé území. Start těžké kopcovité etapy, během níž cyklisté dvakrát vystoupají na Vitíšku, bude před teplickou radnicí a cíl v pak německém Altenbergu. Čtyřdenní boj o žlutý trikot vyvrcholí v neděli tradičním dojezdem Terezíně, kde etapa také odstartuje. „V loňském roce jsme závěrečný díl startovali v Benešově nad Ploučnicí. Byla to opravdu krásná etapa, ale bývalý starosta a velký příznivec cyklistiky Filip Ušák již není v úřadu a my nezískali potřebnou podporu. Po roce se tak vracíme na prověřenou trasu nad Pohořanami, která byla vždy velmi oblíbenou pro místní diváky,“ popsal největší změnu letošního závodního programu Svatopluk Henke.

Juniorské májové etapy jsou jednou z devíti vyvolených akcí prestižního Nations‘ Cupu. Přihlášeno je dvacet šestičlenných družstev z devatenácti zemí a chybět nebude ani výběr české reprezentace, kterou povede Tomáš Konečný. Také letos se povedlo zajistit výjimku pro start smíšeného česko-německého družstva Euroregionu. „V posledních čtyřech letech se nám diplomatickou cestou podařilo vyjednat start mix týmu Euroregion, který bude sestaven ze tří českých a tří německých jezdců. Tým má především upozornit na výbornou přeshraniční spolupráci,“ poznamenal Patrik Pátek, tiskový mluvčí závodu.

Mezi přihlášenými je i nejlepší loňský „prvoročák“ závodu, Ital Antonio Tiberi, bronzový muž 3. etapy do Německa a celkově šestý nejlepší závodník, který by jistě svoji historickou pozici rád vylepšil. Na předběžné soupisce se nachází i Ital Andrea Piccolo, loňský bronzový muž z mistrovství světa v časovce jednotlivců a blýsknout se bude chtít i stříbrný muž letošního juniorského Paříž-Roubaix Francouz Hugo Toumire. Česko bude mít celkem devět jezdců – šestici v dresu s trikolórou a trojici ve smíšeném týmu Euroregionu. „Určitě se budeme snažit patřit k nejlepším a rádi bychom závod tvořili. V posledních letech, přestože jsme měli silný tým, jsme podcenili hned úvodní etapu, takže se budeme snažit vyvarovat zbytečných chyb. Kluci jsou silně namotivovaní a věřím, že mají na to se, prosadit minimálně v některé z etap. Celkově by bylo hezké být v první pětce,“ věří svému týmu reprezentační kouč Tomáš Konečný, který sází zejména na dvojici Mathias Vacek a Pavel Bittner. „Oba jsou sice prvoročáci, ale závodníci natolik šikovní, že na ně tým může jet, tak uvidíme, jaká bude především konkurence. Tradičně výborní jsou Dánové a severské země. Silní budou Belgičané, Italové i Němci. Zcela jistě nás čeká velmi těžký závod, ale nepochybuji, že bychom neměli na to konkurenci řádně potrápit a sami se ukázat v nejlepším světle,“ podotkl Tomáš Konečný.

Závod míru juniorů není jen nedílnou součástí nejprestižnější juniorské cyklistické série na světě, ale je také Rodinným stříbrem Ústeckého kraje. „Mám opravdu velkou radost, na jakou úroveň se nám závod podařilo s léty dostat. Velkou zásluhu na tom mají mnohdy zcela neviditelní členové organizačního týmu – od těch, co staví ploty a celé zázemí, přes kolegy, kteří se starají o náročnou administrativu, ubytování, skvělé máme stravování v terezínské školní jídelně. Vyzdvihnout musím příkladnou spolupráci s Policií ČR i jednotlivými městy, kterými závod projíždí. Není totiž žádným tajemstvím, že je každý rok neskutečný boj závod pro mladé jezdce připravit. Když ale pak vidím jejich vývoj a že i díky nám tu někteří odstartovali profesionální kariéru, pak si řeknu, že to za ty nervy stálo,“ těší se na 48. ZMJ jeho ředitel Svatopluk Henke.

 

48. ročník - Závod míru juniorů 2019 - fakta a čísla:

Pořadatel: CK Slavoj Terezín

Termín: 9. 5. - 12. 5. 2019

Ředitel závodu: Svatopluk Henke

Velitel trati: Jan Sedlák

Hlavní rozhodčí: Andreas Gensheimer (GER)

Dopingový komisař: Tihomir Jureša (CRO)

Celková délka: 388,5 km

Rozpočet: 1,7 mil. Kč

Mediální partneři: ČT, ČT Sport, Deník, Český rozhlas, TV Litoměřicka, PatRESS.cz, Litoměřicko24.

Pod záštitou hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka.

Čestný ředitel závodu – Mgr. Jaromír Kníže, ředitel policie Ústeckého kraje

Patron závodu – Gustav-Adolf Schur

Partneři: MŠMT, Český svaz cyklistiky, Euroregion Elbe-Labe, Ústecký kraj, Santini, Changroup, Cross, Vars, Intersport Litoměřice, TÜV SÜD Czech, Potraviny Krátký, Airsprings, Vinařství Podrábský, WK Servis, Staw Wurm, SBS Cargo, RUPA, Tiskárna Cyklos Š+Š, Sanilit.

                  

Etapa     Dat.       Start    Cíl         Místo                                      Typ                  Km     

1.           9.5.     14.40 - 17.15    Litoměřice                         silniční závod          100,7 km

2.a       10.5.       9.00 - 12.00    Třebenice                           časovka jedn.          11,2 km

2.b       10.5.     16.00 - 17.50    Roudnice n./L.                   silniční závod           80,4 km

3.         11.5.     13.30 - 16.00    Teplice - Altenberg            silniční závod           99,8 km

4.         12.5.       9.00 - 11.15    Terezín                               silniční závod           96,4 km

                                                                                                                            388,5 km

 

Zahraniční týmy:

Potvrzeno 20 šestičlenných týmů reprezentujících zemi: Belgie, Bělorusko, ČR, Dánsko, Francie, Chorvatsko, Itálie, Kazachstán, Lucembursko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Švédsko, Ukrajina.

Česká účast:

Počtvrté v řadě UCI umožnila start smíšeného družstva Euroregionu. Do závodu tak odstartuje šestice českých jezdců vedená trenérem Tomášem Konečným a trojice závodníků v česko-německém týmu Euroregionu.

Reprezentace ČR: Mathias Vacek, Pavel Bittner, Jakub Ťoupalík, Jakub Bouček, Jakub Hník, Filip Řeha.

Češi v mix týmu Euroregion: Bruno Štoček, Josef Čekal, Lukáš Kolařík.

 

Tags: 

Theme Danland modified and web mastered by Vojtěch — 2011. Facebook: Závod míru juniorů