Peloton Závodu míru juniorů / Junior Peace Race peloton / Course de la Paix peloton Peloton Závodu míru juniorů / Junior Peace Race peloton / Course de la Paix peloton Peloton Závodu míru juniorů / Junior Peace Race peloton / Course de la Paix peloton Peloton Závodu míru juniorů / Junior Peace Race peloton / Course de la Paix peloton

Jste zde

Úvodní etapu ve znamení pádů vyhrál Dán Pedersen

Litoměřice – Rasmus Pedersen ovládl úvodní etapu juniorského Závodu míru. Dánský jezdec do cíle v Litoměřicích přijel odskočený s Francouzem Brunelem. Dojezd ale poznamenaly ošklivé pády.

            Sto dva kilometrů dlouhá 1. etapa odstartovala na litoměřickém Mírovém náměstí 45. ročník Závodu míru juniorů. Úvodní prověrka, do níž vyjelo sto dva a třicet závodníků z dvaadvaceti týmů, se nesla ve znamení úniku kazašského reprezentanta Ilyi Gorbushina, který z pelotonu nastoupil krátce po startu a jeho únik vydržel dlouhých sedmdesát kilometrů. Během svého nástupu si vybudoval až čtyř a půl minutový náskok, ale hlavní pole jeho únik dojelo a souboj o žlutý trikot začal nanovo. „Stálo to za to. Cítil jsem se dobře a chtěl jsem vyzkoušet závodní pole zkusit trochu zaskočit. Vydrželo mi to sedmdesát kilometrů. Jsem tedy spokojený,“ sdělil v cíli s úsměvem Kazach Gorbushina.

            Z prvního vítězství letošního ročníku se ale radoval jeden z velkých favoritů letošního ročníku Rasmus Pedersen. Dánský jezdec z pelotonu odskočil spolu s Francouzem Alexysem Brunel prakticky hned po dojetí kazašského uprchlíka při stoupání na druhou vrchařskou prémii v Mukařově, za kterou si dvojice připsala body do vrchařské soutěže. Odjeté duo si to o prvenství rozdalo až na cílové rovince, kde nejvíce sil měl právě Seveřan. „Byla to hodně těžká etapa, ale s ohledem na ambice bylo potřeba zkusit zaútočit a jsem za to rád, protože se mi vyhnuly pády v závěru etapy. Někteří kolegové v nich byli. Jak se ale závod bude dál vyvíjet napoví zítřejší časovka. Po té budu vědět, jak na tom skutečně jsem,“ sdělil držitel žlutého trikotu lídra Rasmus Pedersen.

            Dojezd etapy poznamenal kvartet hromadných pádů v posledních kilometrech, tedy již v ochranné zóně, díky kterým především lékaři měli plné ruce práce. Pádu se nevyhnul ani úřadující mistr světa Rakušan Felix Gall. „Přede mnou se to zavlnilo a šli jsme k zemi. Spadl jsem asi z desáté pozice. Bylo nás tam plno. Naštěstí to v mém případě jsou jen odřeniny, ale vím, že tam praskaly i kosti,“ popsal situaci při dojezdu šampion Gall, jehož ambice nejsou nijak malé. „Chci být minimálně v top ten. Dnešek byl takovou zkouškou. Nikam jsem se nehrnul, spíše šetřil síly na zítřejší časovku a pak do kopcovitých etap, na které si celkem věřím,“ netajil se Felix Gall.

            Z českých reprezentantů dojel na sedmatřicáté pozici v hlavním poli lídr reprezentace Jakub Otruba. „Sám jsem na třicátém kilometru spadnul. Mám odřený ret a koleno, takže nic vážného. Do balíku jsem to dojel. Naším úkolem dnes bylo rozjet spurt Čapkovi nebo Baborovi, ale závěr nebyl zrovna podle představ. Ty pády byly hrozný,“ pronesl český reprezentant Jakub Otruba. V kolizi totiž zůstal i reprezentační parťák David Zadák, kterého z místa odvážela sanitka, nicméně klasifikován byl v čase dojezdu hlavního pole na 129. místě. „Prý to jsou jen odřeniny, ale jestli nastoupí do zítřejší etapy, teď nevíme,“ dodal Otruba.

            V pátek na jezdce čekají tradičně hned dvě prověrky. Nejprve dopolední souboj s chronometrem v Třebenicích a následně odpolední díl v Roudnici nad Labem.

Výsledky - 1. etapa: 1. Rasmus Pedersen (Den) 2:43:14, 2. Alexys Brunel (Fra) stejný čas, 3. Jonas Rutsch (Ger), 4. Nils Eekhoff (Ned), 5. Christopher Blevins (USA) všichni +0:12, 37. Jakub Otruba, 41. Václav Sirůček oba +0:18, 91. Tomáš Čapek +4:47, 104. Daniel Babor +9:37, 106. Tomáš Bárta +9:41, 129. David Zadák +0:18 (všichni ČR).

Tags: 

Theme Danland modified and web mastered by Vojtěch — 2011. Facebook: Závod míru juniorů