Peloton Závodu míru juniorů / Junior Peace Race peloton / Course de la Paix peloton Peloton Závodu míru juniorů / Junior Peace Race peloton / Course de la Paix peloton Peloton Závodu míru juniorů / Junior Peace Race peloton / Course de la Paix peloton Peloton Závodu míru juniorů / Junior Peace Race peloton / Course de la Paix peloton

Jste zde

Vyhrál Závod míru, teď je mistrem světa

Ponferrada - Před šesti lety jako mladý junior vyhrál podruhé v Terezíně Závod míru. Teď se stal elitním mistrem světa. Čtyřiadvacetiletý polský jezdec Michal Kwiatkowski se ve španělské Ponferradě dokázal fantasticky prosadit mezi největšími adepty na duhový trikot a získal historicky první zlatou medaili světového šampiona v silniční cyklistice pro svoji zemi.
    "Pár dnů před závodem, když jsem šel vyřídit pár věcí s našimi závodníky Štybarem a Vakočem, jsme se s Michalem potkali. Ani si neumíte představit, jak potěšující od něj bylo slyšet, že náš Závod míru považuje za nejlepší podnik pro juniory na světě. Od takových jezdců se to opravdu počítá a nás to žene stále dopředu. No a o pár dnů později se Kwiatek stal mistrem světa," podotkl ředitel Závodu míru juniorů Svatopluk Henke.
    Kwiatkowski byl rozhodně velkým překvapením silničního závodu s hromadným startem ve španělské Ponferradě. Na elitní jezdce čekalo těžkých 254,8 kilometrů, které navíc ztížil déšť. Polský mladík rozhodl až v závěrečném čtrnáctém okruhu. Pouhých šest kilometrů před páskou nastoupil ze skupiny pronásledovatelů, aby sám dohnal čtveřici uprchlíků. Ve sjezdu na mokré silnici nejprve kvartet dotáhl, v následném stoupání si vytvořil menší náskok, který už v dalším dramatickém sjezdu navýšil natolik, že slavit mohl začít už několik desítek metrů před páskou. 
    Do elitní desítky se probojovali další dva cyklisté, které v předchozích letech mohli fanoušci cyklistiky sledovat při májových etapách Závodu míru juniorů. Němec John Degenkolb, který v Ponferradě skončil devátý, "brázdil" severočeské silnice v roce 2006, desátý Francouz Nacer Bouhanni byl účastníkem mírových etap o dva roky později.
    Juniorský Závod míru ale za sebou mají i všichni tři čeští reprezentanti, kteří na mistrovství světa startovali - Petr Vakoč, Zdeněk Štybar a Jan Bárta. Z českých borců si nakonec nejlépe vedl nejmladší z nich. Petr Vakoč dojel devětadvacátý a byl pátým nejmladším závodníkem celého pelotonu, který čítal 203 závodníků. 
    Na mistrovství světa se pak v silničním závodě juniorů v elitní desítce umístilo hned sedm cyklistů, kteří letos Závod míru juniorů absolvovali, navíc se všichni dostali na slavnostní pódium. Vítězem se stal německý reprezentant Jonas Bokeloh, před Rusem Kulikovskiym a Holanďanem Lenderinkem.

Tags: 

Theme Danland modified and web mastered by Vojtěch — 2011. Facebook: Závod míru juniorů