Peloton Závodu míru juniorů / Junior Peace Race peloton / Course de la Paix peloton Peloton Závodu míru juniorů / Junior Peace Race peloton / Course de la Paix peloton Peloton Závodu míru juniorů / Junior Peace Race peloton / Course de la Paix peloton Peloton Závodu míru juniorů / Junior Peace Race peloton / Course de la Paix peloton

Jste zde

Etapová města

Litoměřice

Okresní město na soutoku Labe a Ohře, centrum zemědělské oblasti, které se každoročně prezentuje hojně navštěvovanou výstavou Zahrada Čech. Statut město královské má od roku 1228. Mírové náměstí, tradiční místo startu úvodní etapy Závodu míru juniorů, je přehlídkou bohaté architektury v podání gotických, renesančních a barokních domů.

Cyklistika a město

Nejslavnějším rodákem v pelotonu je Luděk Štyks, čtyřnásobný mistr republiky na silnici, šestý amatér mistrovství světa 1987 ve Villachu, nositel žlutého trikotu z řady etapových startů v osmdesátých a devadesátých letech 20. století. Pravidelné místo startu a cíle etapy Závodu míru juniorů.

 

Litvínov

Litvínov se rozkládá na jižním úpatí mostecké části Krušných hor, které mu tvoří výraznou dominantu. Kořeny města Litvínova sahají až do 13. století. Roku 1352 je poprvé zmiňován záznamem v papežském daňovém rejstříku, kdy byl kostel povinován odvádět poplatek králi Karlu IV. Významu však nabývá až po založení evropsky jedinečné manufaktury na výrobu sukna hrabětem Janem Josefem Valdštejnem roku 1715. Téhož roku císař Karel VI. povýšil Horní Litvínov na městys s právem užívat městskou pečeť a konat výroční trh. Od roku 1852 má Litvínov statut města.

Cyklistika a město

Organizovaná cyklistika v roce 2009 oslavila 60 let na Litvínovsku. Vychovala řadu výborných cyklistů, např. S. Svobodu, vítěze jedné z etap Závodu míru, J. Holečka, který byl v roce 1969 sedmý na mistrovství světa v Brně. Na mistrovství světa v silniční cyklistice dosáhli mezinárodního úspěchu i junioři V. Flegl, V. Valtr, L. Mašek, P. Moidl, P. Čermák. Tituly mistrů ČR získali veteráni V. Šváb, L. Sládeček. Na Litvínovsku jsou pořádány desítky závodů. V současné době je nejznámější Krušnohorský maratón MTB.

Lom

Město Lom, rozkládající se na úpatí Krušných hor, sahá svou historií až do 12.století., kdy zde vznikla na podkrušnohorské obchodní cestě na místě větrných polomů historická osada . Náležela jednomu z nejmocnějších šlechtických rodů své doby - pánům Hrabišovcům z Oseka, zakladatelům oseckého hradu Riesenburk. Později v 1.polovině 14.století byla osada věnována mnišskému řádu cisterciáků z Oseckého kláštera.. Původně byl Lom zemědělskou usedlostí, od počátku 17.století je jeho historie úzce spjata s rudným dolováním a těžbou hnědého uhlí. Díky hnědému uhlí hrozila městu v minulém století likvidace, až po vybudování tzv. ochranného pilíře mohou jeho dějiny pokračovat dál. Území města zasahuje podstatnou částí do horské oblasti a je propojeno řadou turistických stezek, cyklostezek a naučnou stezkou s cenným přírodním parkem Loučenská pahorkatina, se vzácnými lokalitami porostů, přírodních útvarů a ptačí rezervací. Za zhlédnutí stojí také řada kulturních a hornických památek.V současnosti je město v nebývalém rozvoji díky vzniku nových lokalit na bydlení.

Cyklistika a město

Turisté a obyvatelé města mohou využít městskou cyklostezku směrem na Mariánské Radčice a dále v horní části města napojení na řadu cyklostezek, které prochází až na vrcholy Krušných hor, okolo Flájské přehrady a Flájské obory a díky příhraničním přechodům na německou stranu.

Po cyklisty je zřízena v měsících květen až září doprava cyklobusem na vrcholy Krušných hor každý víkend v sobotu z Litvínova do Nové Vsi v Horách a v neděli z Litvínova do Dlouhé Louky.

Tradicí pro město se již stal bikerský závod na nejvyšší vrchol severozápadních Krušných hor, horu Loučná, který město každý rok organizuje a těší se velké oblibě.

 

Třebenice

Město je centrem atraktivní turistické oblasti České středohoří. Okolní vrcholy svérázných tvarů vznikly ztuhnutím lávy podzemních sopek, která se v dávné historii Země vylévala z puklin na povrch. Díky tomuto geologickému procesu zde dodnes nacházíme v půdě a písku známé polodrahokamy „české granáty“, které se v okolí města i těží a slouží k výrobě nádherných šperků.

Historické prameny uvádějí, že v roce 1299 se Třebenice staly městem. Králem Vladislavem II. bylo naše město darováno Svatojiřskému klášteru a obdrželo do znaku postavu patrona tohoto kláštera – sv. Jiří, který zabíjí draka.

Dominantami Třebenic jsou zřícenina hradu Košťálov, tyčící s nad městem a Muzeum českého granátu, kde se můžete seznámit s historií těžby těchto polodrahokamů a výrobou šperků. Nejznámějším vystavovaným exponátem jsou granátové šperky Ulriky von Levetzow, které dostala darem od známého německého básníka J. W. Goetha.

Cyklistika a město

Nejslavnějšími rodáky jsou Jiří Korous, vlastník bronzové medaile z juniorského mistrovství světa a vítěz Závodu míru juniorů 1976, a Věra Rubešová, juniorská mistryně republiky.

Vážíme si toho, že můžeme přispět svým malým dílem do organizace významného závodu a navíc se pochlubit výjimečným prostředím Chráněné krajinné oblasti České středohoří.

Roudnice nad Labem

Původní trhová ves pražských biskupů byla v roce 1237 povýšena na město. Je situováno v malebné krajině pod památnou horou Říp, je střediskem zemědělské a ovocnářské oblasti.

Cyklistika a město

Místní klub vznikl v roce 1885 a od té doby stále vykazuje aktivní činnost. Ta bývala většinou zaměřena na oblast cykloturistiky, občas však zde vyrostli i výborní závodníci. Prvním z nich byl Václav Kratochvíl, mistr na vysokém kole v posledním desetiletí 19. století, poslední pak reprezentantka a domácí šampionka Martina Růžičková. Závod míru juniorů zde pravidelně absolvuje jednu z etap na stabilní trati.

Teplice

Okresní město je průmyslovým střediskem na úpatí Krušných hor. Místní termální lázně s radioaktivními prameny léčí nemoci pohybového a oběhového ústrojí.

Cyklistika a město

Z pohledu Závodu míru juniorů je sice město nováčkem, nicméně cyklistika zde má bohatou tradici již od konce 19. století. Mnohokrát zde byly pořádány domácí mistrovské a pohárové závody na silnici i v terénu, z mezinárodního hlediska byl pozoruhodný rok 2004, kdy se zde konalo otevřené mistrovství Evropy tělesně postižených cyklistů v silničních disciplínách a končila zde etapa Závodu míru. Tu vyhrál vynikající německý profesionál Erich Zabel.

Altenberg

lázeňské a sportovní město na hřebenech Krušných hor

Od třicátých let minulého století je lázeňské a sportovní město Altenberg jedním z nejpopulárnějších letovisek ve východním Krušnohoří. Milióny turistů navštíví ročně toto krušnohorské město a více než 500.000 turistů se v tomto městě ve Svobodném státu Sasko zdrží delším pobytem. Unikátní přírodní bohatství spolu s nesčetnou nabídkou aktivit pro volný čas nabízí našim návštěvníkům příjemné vyžití. Není proto divu, že oblast Krušných hor se stala dovolenkovou konkurencí metropolitních oblastí Prahy, Drážďany, Chemnitz a Berlína. Po dálnici D17 vedoucí z Prahy dorazíte do Krušných hor za pouhou hodinku a můžete se sportovně vyžít v zimních i letních měsících. Altenberg se stal lákavým a slavným především díky pořádání mistrovství světa, závodů světového poháru a mistrovství Evropy na sáňkařské a bobové dráze a v aréně biatlonu. Ale také v letních měsících pořádáme mládežnické závody v orientačním běhu, triatlonu, a závody silničních i horských kol. Lázeňská část města skýtá turistům, rekreantům i elitním sportovcům rozmanitou škálu možnosti ubytování. S více než 5.000 lůžek lze vyhovět všem přáním našich hostů. Cestovní ruch je propagován v českém jazyce. Spoluprací mezi hotelovou školou v Teplicích a stravovacími zařízeními v Altenbergu mají hosté samozřejmě také k dispozici i českou obsluhu. Lázeňské a sportovní město Altenberg je prosperující turistické město na hřebenech Krušných hor a jeho jménem Vás vítáme. Více informací o možnostech ubytování a rekreačních aktivit naleznete na www.altenberg.de. Buďte vítáni ve starém, ale nestárnoucím městě na hřebenech Krušných hor.

Terezín

Císařským osídlovacím patentem byl 9. prosinec 1782 prohlášen svobodným královským městem. To představovalo mohutný pevnostní systém, bránící severozápadní přístupy do Čech. Město bylo podřízeno vojenským potřebám po téměř celou svou historii. Jeho nejtragičtější kapitolu představují léta 1939-4, kdy zde byly zřízeny věznice pražského gestapa a židovské ghetto, v nichž zahynulo asi 86 tisíc obětí.

Cyklistika a město

Koncem 19. století byl založen cyklistický klub, který byl obnoven v roce 1957. Zásluhou trenéra Jaroslava Menharta /bydlel na náměstí Čs. armády asi 50 metrů od startu a cíle poslední etapy Závodu míru juniorů/ byla věnována pozornost zejména mládeži. Ze vzniklého střediska kadetů a juniorů vyšli vynikající reprezentanti Svatopluk Henke /dnes v roli ředitele závodu pokračuje v Menhartově tradici/, Ladislav Heller/ tři etapové prvenství ze Závodu míru/, Luděk Štyks, Jiří Korous a řada dalších. Klub je tradičním pořadatelem Závodu míru juniorů / vyjma II. ročníku/, Silvestrovského cyklokrosu, vysokoškolského mistrovství republiky a dalších závodů.

Tags: 

Theme Danland modified and web mastered by Vojtěch — 2011. Facebook: Závod míru juniorů