Peloton Závodu míru juniorů / Junior Peace Race peloton / Course de la Paix peloton Peloton Závodu míru juniorů / Junior Peace Race peloton / Course de la Paix peloton Peloton Závodu míru juniorů / Junior Peace Race peloton / Course de la Paix peloton Peloton Závodu míru juniorů / Junior Peace Race peloton / Course de la Paix peloton

Jste zde

Nielsen dokázal udržet žluťáka a stal se vítězem 40. ročníku

Dánský reprezentant Magnus Nielsen to dokázal. Jako jediný cyklista v letošním jubilejním 40. ročníku Závodu míru juniorů udržel žlutý trikot vedoucího jezdce déle než jedinou etapu a to mu nakonec přineslo i celkový zlatý vavřín. Muž ve žlutém totiž nechyběl v hromadném dojezdu hlavního pole v cílovém Terezíně, kde byl nejrychlejší Holanďan Danny Van Poppel.

            „Mám hroznou radost, je to neuvěřitelné. Samozřejmě to jediné, co jsem si přál, bylo udržet žlutý trikot. Vím, že se po každé etapě odevzdával, ale já doufal, že to zvládnu. Znovu mě podržely mé nohy, které v této tvrdé etapě vydržely ten nápor. Byl to krásný, i když hodně těžký závod s mnoha překvapeními, zejména právě v podobě náročných kopců. Jsem proto rád, že jsem tohoto souboje vyšel vítězně já, ale poděkovat musím svým týmovým kolegům, kteří mi v něm hodně pomohli,“ řekl v cíli nadšený Dán Magnus Nielsen, který se jako student ve své zemi zabývá právě cyklistickou „mechaničinou“.

            Závěrečná etapa s tradičním cílem v Terezíně měla letos zcela novou podobu. Jednoduchá být rozhodně neměla, a tak mnozí ještě přemýšleli, jak naposledy zvrátit celkové hodnocení. Velmi blízko měl k podiu totiž i český reprezentant Vojtěch Nipl, který už měl v kapse prakticky jasné vítězství ve vrchařské soutěži, celkově byl ale těsně čtvrtý. „Byl by asi zázrak, kdybych o puntíkatý trikot nejlepšího vrchaře přišel. To by Němec za mnou musel vyhrát všechno a já nikde nebodovat, což bylo nepravděpodobné. S trenérem jsme se proto zaměřili spíš na bonifikační vteřiny a celkové umístění. To sice nedopadlo úplně podle představ, ale spokojení s tím, co jsme tu předvedli, být rozhodně můžeme. Také moji kluci, když to tak řeknu, mi strašně pomohli. I čtvrté místo v takové konkurenci je naprostá pecka,“ neskrýval radost z průběhu Závodu míru nejlepší český jezdec Vojtěch Nipl, na kterém však bylo vidět, že by chtěl více a podle předvedeného výkonu by to bylo po zásluze.

             Přestože peloton v závěrečném dějství stále někoho pronásledoval, pouhé tři kilometry před páskou byly veškeré úniky zmařeny a bylo jasné, že hlavní pole bude spurtovat na terezínském náměstí kompaktní.  Své sprinterské kvality prokázal Holanďan Danny Van Poppel, který bral nejprestižnější vítězství celého závodu, když porazil letošního dvojnásobného etapového vítěze Dána Andersena a Itala Cigala. Vojtěch Nipl pásku protnul devatenáctý. Celkové pořadí na čele se nijak neměnilo. Jen do té doby třináctý Josef Černý byl viditelně zklamaný. „Kdepak já ty kopce nenávidím. Pokud jsou dlouhé a táhlé tak v pohodě, ale když přijde nějaký prudký, i když kratší, tak cítím, jak se to nohám nelíbí. Dnes už mě síly po těch náročných dnech definitivně opustily, jsem ze sebe zklamaný,“ přiznal v cíli Josef Černý, který se nakonec propadl na celkovou dvaatřicátou příčku.

            Celkové prvenství z jubilejního ročníku si do Dánska odváží právě Magnus Nielsen, který za sebou nechal vynikajícího ruského závodníka Alekseie Ribalkina a úřadujícího mistra světa Francouze Oliviera Le Gaca. Nejlepší český závodník Vojtěch Nipl zůstal na tolik neoblíbeném čtvrtém místě. Další z Čechů, Matěj Zahálka, skončil pětadvacátý. „Já myslím, že můžeme být spokojeni. Dvakrát třetí místo v etapě, celkové čtvrté, trikot nejlepšího vrchaře a hlavně se podařilo vybojovat tolik důležité body do pořadí Poháru národů, které jsou potřebné i pro mistrovství světa. Z toho můžeme mít jako pořadatelé určitě radost, kterou navíc podtrhují i celkové pozitivní ohlasy nejen závodníků, ale i trenérů, zainteresovaných odborníků a veřejnosti,“ uzavřel spokojeně jubilejní ročník Závodu míru juniorů jeho ředitel Svatopluk Henke.

Výsledky – 5. etapa: 1. Danny Van Poppel (Holandsko) 2:39:00, 2. Soren Andersen (Dánsko), 3. Matteo Cigala (Itálie), 4. Olivier Le Gac (Francie), 5. Vladislav Belevantsev (Rusko), 19. Vojtěch Nipl, 22. Daniel Turek, 43. Matěj Zahálka – všichni stejný čas, 70. Tomáš Zechmeister, 73. Adam Valeš, 81. Josef Černý všichni +2:49 (všichni ČR).

Celkově: 1. Magnus Nielsen (Dánsko) 13:34:55, 2. Aleksei Ribalkin (Rusko) +1:03, 3. Olivier Le Gac (Francie) +1:09, 4. Vojtěch Nipl (Cze) +1:15, 5. Silvio Herklotz (Německo) +1:17, 25. Matěj Zahálka +4:04, 32. Josef Černý +5:43, 43. Adam Valeš +21:02, 56. Daniel Turek +28:52, 75. Tomáš Zechmeister +45:20 (všichni ČR).

Theme Danland modified and web mastered by Vojtěch — 2011. Facebook: Závod míru juniorů