Peloton Závodu míru juniorů / Junior Peace Race peloton / Course de la Paix peloton Peloton Závodu míru juniorů / Junior Peace Race peloton / Course de la Paix peloton Peloton Závodu míru juniorů / Junior Peace Race peloton / Course de la Paix peloton Peloton Závodu míru juniorů / Junior Peace Race peloton / Course de la Paix peloton

Jste zde

Do 51. ročníku Závodu míru juniorů odstartuje 141 závodníků z celého světa

Litoměřice/Terezín – Přesně 141 závodníků z 24 týmů a 21 zemí odstartuje do letošního 51. ročníku Závodu míru juniorů. Na startu bude tentokrát hned 12 český reprezentantů, mezi kterými je s českou trikolórou na dresu dokonce terezínský odchovanec Štěpán Zahálka. Závod odstartuje na litoměřickém Mírovém náměstí ve čtvrtek a skončí tradičně v neděli v Terezíně.

            Šestici reprezentantů v dresu s českou trikolorou povede sportovní ředitel Petr Kubias. Do reprezentačního výběru se dostala šestice závodníků Martin Bárta (1), Kryštof Král (2), Pavel Šumpík (3), Adam Pešek (4), Štěpán Zahálka (5) a Jan Bittner (6). Jde o mladou sestavu, ve které v loňském roce Závod míru juniorů jeli jen Bárta s Bittnerem. „Určitě máme cíle nejvyšší. Bárta má zkušenosti ze zahraničí a laufa má i Šumpík, když teď o víkendu jako prvoročák dojel stříbrný na West Bohemia. Tihle dva se utkají o roli lídra. Kryštof Král je navíc jedním z nejrychlejších sprinterů v Evropě, takže s ním se budeme snažit o etapové vítězství. Jednoznačně se tedy budeme snažit promlouvat do celkového pořadí,“ věří svému týmu Petr Kubias. Letos se na Závodě míru juniorů představí dva mix týmy – belgický Cannibal B Victorious a český Roman Kreuziger Cycling Academy složený z jezdců - Josef Vlk (109), Richard Kobr (110), Robert Kobr (111), Václav Ježek (112), Jan Podařil (113) a Jan Faltýnek (114). Dalším týmem je i regionální výběr sousedního Saska. Na startu s nimi bude stát zmíněná jedenadvacítka reprezentačních výběrů z celého světa. Mezi nimi jsou i dva medailisté z loňského mistrovství světa na dráze z izraelského Tel Avivu – člen stříbrného německého stíhacího týmu Leon Arenz a stříbrný stíhač Dán Theodor Storm.  

Na startu letošního ročníku ale nechybí ani loňský bronzový muž celkové klasifikace Nor Jorgen Nordhagen nebo celkově osmý Holanďan Mees Vlot. „Startovní pole je bezesporu pořádně nabité. V pelotonu je i Američan Adrew August, který v uplynulém víkendu suverénně vyhrál 3. ročník prestižního závodu juniorů Grand Prix West Bohemia z kategorie UCI 1.1 v Kyšicích u Plzně. Čekat tedy můžeme atraktivní souboje,“ poznamenal Svatopluk Henke starší, který Závod míru vedl téměř třicet let a letos štafetu předal svému synovi.

            Nejen jemu ale i dalším domácím fanouškům jistě bude chtít udělat radost odchovanec pořadatelského týmu CK Slavoj Terezín Štěpán Zahálka, bratr úřadujícího elitního mistra republiky Matěje. „Jsem trochu nervózní, ale jak se závod rozjede, tak to určitě opadne. Moc se těším. S bráchou si děláme legrácky. Je to můj vzor, ale chci tu být lepší než on, takže se trochu špičkujeme. Nemám ale žádný závazek, mohu tady jen překvapit,“ pronesl s úsměvem Štěpán Zahálka, který si je, stejně jako celý peloton vědom, že Závod míru juniorů může být vstupenkou do světa „velké“ cyklistiky. Příkladem je z posledních let třeba dvojnásobný vítěz Tour de France z let 2020 a 2021 Slovinec Tadej Pogačar nebo loňský vítěz Vuelty Belgičan Remco Evenepoel, který se rok po svém vítězství na ZMJ (2018) stal nejmladším jezdcem profesionální série UCI World Tour, když uzavřel smlouvu s týmem Deceuninck–Quick-Step.

            Po dlouhých dvaceti sedmi letech přijel národní tým Kanady, který tu naposledy startoval v roce 1996, po 15 letech dorazili Švýcaři a po 5 letech reprezentanti Spojených států amerických. Po roční přestávce bude součástí májových etap také družstvo Ukrajiny.

            Letošní 51. ročník Závodu míru juniorů odstartuje ve čtvrtek ve 14:40 hodin na litoměřickém Mírovém náměstí a skončí po téměř čtyřech stech kilometrech a čtyřech etapách nedělním dojezdem v Terezíně. Letos ho diváci budou moci opět živě sledovat v on-line přenosu.

 

51. ročník – Závod míru juniorů 2023 - fakta a čísla:
Pořadatel: CK Slavoj Terezín
Termín: 4. 5. - 7. 5. 2023
Ředitel závodu: Ing. Svatopluk Henke, Ph.D.
Velitel trati: Jan Sedlák
Hlavní rozhodčí: Coccioni Sandro (ITA)
Celková délka: 388,7 km


Pod záštitou hejtmana Ústeckého kraje Ing. Jana Schillera.
Čestný ředitel závodu – Mgr. Jaromír Kníže, ředitel policie Ústeckého kraje
Patron závodu – Gustav-Adolf Schur, čestný člen CK Slavoj Terezín.


Hlavní partner: Sazka, Národní sportovní agentura


Partneři: AŽD, Starmon, Monzas, Škoda, Český svaz cyklistiky, K+P Stavební výroba, Vars,
Cross, Pojišťovna Slavia, SBS Cargo, Cyklostar, Mondi, Tiskárna Cyklos Š+Š, Iveco bus,
Potraviny Krátký, Praktická elektronika, RVS Chodov, Sanilit, Ústecký kraj.


Mediální partneři: ČT, ČT Sport, Deník, Český rozhlas, TV Litoměřicka, PatRESS.cz,
Litoměřicko24, Techniserv IT, Roadcycling.cz,

Etapa Dat. Start - Cíl Místo Typ Km
1. 4. 5. 14.40 - 17.15 Litoměřice silniční závod 102,8 km
2.a 5. 5. 9.00 - 12.00 Třebívlice časovka jedn. 8,8 km
2.b 5. 5. 16.00 - 17.20 Roudnice - Štětí silniční závod 61,4 km
3. 6. 5. 14.00 - 17.15 Teplice – Olbernhau silniční závod 117,4 km
4. 7. 5. 9.00 - 11.20 Terezín silniční závod 98,3 km
388,7 km

Zahraniční týmy:
Potvrzeno 24 šestičlenných týmů reprezentujících zemi: ČR, Belgie, Dánsko, Estonsko,
Francie, Itálie, Kanada, Lucembursko, Maďarsko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko,
Rakousko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Švédsko, Švýcarsko, Ukrajina, USA.


Reprezentace ČR: Martin Bárta (1), Kryštof Král (2), Pavel Šumpík (3), Adam Pešek (4),
Štěpán Zahálka (5) a Jan Bittner (6).

Tags: 
Image: 

Theme Danland modified and web mastered by Vojtěch — 2011. Facebook: Závod míru juniorů