Peloton Závodu míru juniorů / Junior Peace Race peloton / Course de la Paix peloton Peloton Závodu míru juniorů / Junior Peace Race peloton / Course de la Paix peloton Peloton Závodu míru juniorů / Junior Peace Race peloton / Course de la Paix peloton Peloton Závodu míru juniorů / Junior Peace Race peloton / Course de la Paix peloton

Jste zde

Závod míru juniorů pojede 23 zemí i terezínský Kašpar

Terezín/Litoměřice – Nejlepší juniorští cyklisté světa se sjíždí na sever Čech. Letos už po sedmačtyřicáté! Ve čtvrtek totiž odstartuje mezinárodní etapový Závod míru juniorů (3. - 6. 5.). Tradičním prvním etapovým městem budou opět Litoměřice a během náročných čtyř dnů budou mladí cyklisté opět bojovat o jeden z aktuálně nejprestižnějších žlutých trikotů juniorského světa cyklistiky. Na jezdce čeká téměř čtyři sta náročných kilometrů a boj o cenné body do světového poháru.  Třeba i tentokrát mezi nimi bude nový fenomén typu Petera Sagana a Fabiana Cancellary, kteří svoji hvězdnou kariéru májovými etapami též zahájili. Letos bude na startu i domácí odchovanec Jan Kašpar.

Čtyřiadvacet let jsme součástí světového poháru a i letos nás čeká další skvěle obsazený ročník, během kterého se diváci mohou těšit na některé nové etapy, ale především líté boje o žlutý trikot, mezi které, věřím, se zapojí i domácí jezdci. Takové v nároďáku máme a pro moje potěšení se do soubojů může zapsat i náš odchovanec Honza Kašpar. Určitě se tedy máme na co těšit,“ sdělil hrdě Svatopluk Henke, který loni oslavil čtvrt stolení na pozici ředitele Závodu míru juniorů.

            V rámci letošního 47. ročníku cyklisté poprvé šlápnou do pedálů ve čtvrtek 3. května. Slavnostní zahájení proběhne na litoměřickém Mírovém náměstí ve 14:40 hodin, kde bude zhruba po dvou a půl hodinách také cíl a letošní první vyhlášení. V pátek mladí jezdci musí zvládnout tradičně hned dvě zkoušky. Nejprve je dopoledne naplánovaný souboj s chronometrem v Třebenicích. Odpoledne přijde na řadu „Roudnická“ část. V sobotu se junioři dostanou přes hranice na německé území. Start těžké kopcovité etapy bude pře teplickou radnicí, ale tentokrát jezdci dvakrát vystoupají na Vitižku. Cíl je v německém Altenbergu. Čtyřdenní boj o žlutý trikot vyvrcholí v neděli tradičním dojezdem Terezíně. Ale pozor! Start závěrečné etapy je tentokrát v Benešově nad Ploučnicí. Díky kvartetu vrchařských prémií bude poslední etapa patřit k nejtěžším.

            Závod míru je opět zařazen do nejvyšší světové soutěže pro juniory – Juniors Nations´ Cup. Májové etapy jsou jednou z osmi vyvolených akcí. Přihlášeno je čtyřiadvacet šestičlenných družstev z třiadvaceti zemí a chybět nebude ani výběr české reprezentace, kterou povede Tomáš Konečný. Také letos se povedlo zajistit výjimku pro start smíšeného česko-německého družstva Euroregionu. „V posledních třech letech se nám diplomatickou cestou podařilo vyjednat start mix týmu Euroregion, který bude sestaven ze tří českých a tří německých jezdců. Tým má především upozornit na výbornou přeshraniční spolupráci. Letošní ročník bude navíc patřit k nejsilnějším v historii, když se co do počtu startujících mančaftů vyrovnáváme rekordu před čtyřmi lety,“ poznamenal Patrik Pátek, tiskový mluvčí závodu.

            Mezi přihlášenými je i nejlepší loňský „prvoročák“ závodu, Čech Karel Vacek, který před rokem skončil těsně pod pódiem na čtvrté příčce. Tu by letos chtěl jistě vylepšit a jeho poslední výsledky napovídají, že opravdu může myslet vysoko. Vacek nedávno v Itálii vyhrál závod Trofeo Citta di Loan zařazený do žebříčku UCI. Na soupisce figurují i loňští mistři světa z dráhové stíhačky družstev z italského Montichiari -  Rusové Lev Gonov a Gleb Syritsa, kteří na stejném velodromu spolu ještě přidali stříbro z madisonu. Radost domácím fanouškům jistě udělá i start domácího odchovance Jana Kašpara z Českých Kopist. Ten už při ZMJ získal zkušenosti v loňském roce, kdy ale předčasně skončil v závěrečné etapě. Od té doby získal více zkušeností. Zatímco loni jel v trikotu Euroregionu, letos se na start postaví v dresu českého reprezentanta. Nominace navíc jen těsně unikla dalšímu z odchovanců Martinu Čechovi. „Bylo by fajn mít tu oba kluky, ale počet míst v týmu je omezen. Stejně jako mají jezdci náročná kritéria pro nominaci, také my jako pořadatelé rok co rok bojujeme. Je to každý rok hrozně těžké, ale co bychom bez tohohle závodu dělali? Je to velká tradice a ne náhodou jsme Rodinným stříbrem Ústeckého kraje. Mě ale baví sledovat vývoj všech jezdců, kteří naším závodem prošli. Mnohdy se po letech s některými, co se dostali do profesionálního pelotonu, setkáme a nostalgicky vzpomeneme, jak jim Závod míru pomohl ke startu kariéry. V tu chvíli si člověk uvědomí, že to, co děláme, má vážně smysl. Uvidíme tedy, co přinese ten letošní ročník,“ těší se na 47. ZMJ jeho ředitel Svatopluk Henke.

            Letos navíc bude při příležitosti nového ročníku slavnostně otevřeno Muzeum závodní cyklistiky při Českém svazu cyklistiky. V útrobách Kavalíru 6, kde je také kancelář slavného závodu, budou moci mnozí zavzpomínat na historii tohoto sportu. „Podařilo se nám získat řadu cenných exponátů. Máme tu i připravené trikoty někdejších jezdců Závodu míru. Chybět nebudou třeba ani podepsané dresy mistrů světa Michala Kwiatkowského nebo Petera Sagana, kteří úspěšně zdolali naše májové etapy. Od vzniku myšlenky až po skutečnou realizaci muzea uteklo mnoho času, ale letos se příznivci cyklistiky dočkají jeho otevření,“ podtrhl význam cyklistiky v Terezíně ředitel závodu Svatopluk Henke.

47. ročník - Závod míru juniorů 2018 - fakta a čísla:

Pořadatel: CK Slavoj Terezín

Termín: 3. 5. - 6. 5. 2018

Ředitel závodu: Svatopluk Henke

Velitel trati: Jan Sedlák

Hlavní rozhodčí: Echezortu Sanz Miguel ĚSP

Dopingový komisař: Smales Steve IR

Celková délka: 370,4 km

Rozpočet: 1,7 mil. Kč

Mediální partneři: ČT, ČT Sport, Deník, Český rozhlas, TV Litoměřicka, PatRESS.cz, Litoměřicko24.

Pod záštitou hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka.

Čestný ředitel závodu – Mgr. Jaromír Kníže, ředitel policie Ústeckého kraje

Patron závodu – Gustav-Adolf Schur

Partneři: Vars, Cross, Changroup, SBS Cargo, Staw Wurm, WK Servis, Iveco Bus, Lafarge, Santini, Ústecký kraj, ČSC, MŠMT, Euroregion a jednotlivá města, PatRESS.cz, Tisk Cyklos.

                  

Zahraniční týmy:

Potvrzeno 24 šestičlenných týmů reprezentujících zemi: Belgie, ČR, Dánsko, Francie, Chorvatsko, Itálie, Kazachstán, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Švédsko, Ukrajina, USA.

 

Česká účast:

Potřetí v řadě UCI umožnila start smíšeného družstva Euroregionu. Do závodu tak odstartuje šestice českých jezdců vedená trenérem Tomášem Konečným a trojice závodníků v česko-německém týmu Euroregionu. Na startu se po letech objevuje také domácí závodník a odchovanec terezínské cyklistiky Jan Kašpar z Českých Kopist, který v loňském roce skončil předčasně v poslední etapě.

 

Reprezentace ČR: #1 Karel Vacek (Team Giorgi A.S.D.), #2 Vojtěch Řepa (TJ Favorit Brno), #3 Jakub Bouček (CK Příbram - Fany GASTRO), #4 Jakub Ťoupalík (Cycling Academy Tábor), #5 Petr Kelemen (Dukla Praha), #6 Jan Kašpar (Mapei Merida Kaňkovský)

 

Češi v mix týmu Euroregion: #203 Vladimír Mikšaník (ACK Stará Ves nad Ondřejnicí), #204 Michal Rotter (SKP Duha Lanškroun), #205 Tomáš Ježek (Ivar CS – Author Team).

 

 

 

Tags: 

Theme Danland modified and web mastered by Vojtěch — 2011. Facebook: Závod míru juniorů