Peloton Závodu míru juniorů / Junior Peace Race peloton / Course de la Paix peloton Peloton Závodu míru juniorů / Junior Peace Race peloton / Course de la Paix peloton Peloton Závodu míru juniorů / Junior Peace Race peloton / Course de la Paix peloton Peloton Závodu míru juniorů / Junior Peace Race peloton / Course de la Paix peloton

You are here

Zahalka earns bronze medal for the Czech national team

Úvod snů! Jinak ani nelze nazvat první den jubilejního 40. ročníku cyklistického Závodu míru juniorů. Tradiční májové etapy totiž česká reprezentace otevřela pódiovým umístěním. Nic navíc nemůže potěšit víc, než skutečnost, že si bronzovou příčku vybojoval dokonce domácí jezdec Matěj Zahálka. Nejednomu z diváků tak ukápla slza, když do cílových Litoměřic v odjeté tříčlenné skupině spurtoval právě rodák z Litoměřic. Taková to byla euforie.

„Pořád tomu nemohu věřit. Už to vypadalo, že nás zezadu dojedou, ale my se vzdát svého snu nechtěli. Pouhých pět kilometrů před páskou jsme odtrhli Kazachstánce a už bylo prakticky jasné, že každý z nás bude na bedně. Nohy nejsou úplně super, takže tohle je sen,“ řekl v cíli bronzový český reprezentant Matěj Zahálka v obležení svých blízkých.

Do první téměř sto kilometrové etapy se startem i cílem v tradičních Litoměřicích nastoupilo sto třináct jezdců z devatenácti států. Vůbec poprvé v historii je v pelotonu jen jediný reprezentační výběr. Úkol pro šestici českých cyklistů na začátek zněl jasně. Nechybět v žádném z úniků a snažit si bojovat na prémiích. Kluci pod vedením trenéra Františka Trkala, jinak vítěze tohoto závodu z roku 1988, plnili těžkou úlohu na výbornou. „S kluky jsme výborně spolupracovali. Opravdu jsme fungovali jako tým. Každý měl nějakou úlohu a všechno, co jsme si řekli, tak fungovalo. Proto už od začátku šli také na prémie,“ pochválil své kolegy Matěj Zahálka.

Čeští reprezentanti o sobě dávali vědět hned od začátku, když první vrchařskou prémii vyhrál Vojtěch Nipl. Teplický cyklista jezdící v Lounech ale vypálil rybník svým konkurentům totálně, když vyhrál i zbývající dvě vrchařské prémie navíc vždy zcela suverénně, takže zcela zaslouženě do další etapy nastoupí v puntíkatém trikotu nejlepšího vrchaře. „Tento juniorský peloton je ale hodně vyrovnaný. Dnešek se nám perfektně vydařil, ale rozhodně to nechce usnout na vavřínech, aby se nám to v dalších etapách nevymstilo. Teď se všichni spíš oťukávali,“ podotkl reprezentační trenér Trkal.

Trkal měl pravdu, protože hlavní pole až na krátké výjimky jelo stále pohromadě. Velmi aktivní byli francouzští jezdci. Žádný únik neměl dlouhého trvání. Rozhodl až ten poslední! Hned po závěrečné vrchařské prémii v Lovečkovicích za to „rafla“ čtveřice – Matěj Zahálka, Francouz Martin, Slovinec Mahorič a Kazachstánec Semyonov. Kvartet byl stále takřka na dohled hlavnímu poli, ale svůj boj byl rozhodnutý vyhrát. Jen pět kilometrů do cíle ve stoupání k Trnovanům, nevydržel Kazachstánec. Trojice si tak tak vydřela pódium, když jí do zad doslova letět silný „balík“. Na cílové rovince měl nejvíce sil francouzský reprezentant Guillaume Martin, když porazil dva Matěje - Slovince Mahoriče a domácího Zahálku. Peloton přivedl s dvanáctivteřinovou ztrátou další z Francouzů Pierre-Henri Lecuisinier. „Měli jsme kliku. Etapu jsem jel s respektem, protože musím přiznat, že jsem si nebyl jistý, jak mi nohy pojedou. Celkem jsem byl spokojený, takže jsem se rozhodl to zkusit a zejména to nevzdát, i když to teda neskutečně bolelo,“ přiznal po těžkém úniku bronzový Matěj Zahálka, kterému ceny na pódiu mimo nadšeného litoměřického starosty Ladislava Chlupáče předal také bývalý vynikající sprinter a vítěz etap na slavné Tour de France Erik Zabel, jež má sám v letošním pelotonu svého syna Ricka.

Výsledky – 1. etapa: 1. Guillaume Martin (Francie) 2:17:26, 2. Matej Mahorič (Slovinsko), 3. Matěj Zahálka (ČR), 4. Pierre-Henri Lecuisinier (Francie), 5. Matteo Cigala (Itálie), 11. Vojtěch Nipl (ČR) všichni +0:12.

Theme Danland modified and web mastered by Vojtěch — 2011. Facebook: Závod míru juniorů