Peloton Závodu míru juniorů / Junior Peace Race peloton / Course de la Paix peloton Peloton Závodu míru juniorů / Junior Peace Race peloton / Course de la Paix peloton Peloton Závodu míru juniorů / Junior Peace Race peloton / Course de la Paix peloton Peloton Závodu míru juniorů / Junior Peace Race peloton / Course de la Paix peloton

You are here

The second stage had a dramatic finish due to a heavy crash

Dramatický závěr měla druhá etapa 40. ročníku Závodu míru juniorů. Ve spurtu na cílové rovince v Litvínově skončil závod v ošklivém pádu, při němž se divákům tajil dech, pro Holanďana Richarda Dijskshoorna. Radost z druhého místa tak určitě neměl jeho kolega Van Poppel, který se s ním v osudný moment srazil. Letící kolo navíc srazilo českého reprezentanta Josefa Černého. Jediným vítězem tak byl Němec Ruben Zepuntke.

            Druhá stokilometrová etapa z Lomu do Litvínova peloton provedla po kopcích Krušných hor. Ještě než se silnice zvedla, tak své geny ukázal Němec Rick Zabel, který stejně jako kdysi jeho otec Erik vyhrál první rychlostní prémii. V dlouhých kopcích se ale peloton začal dělit a nestačil dokonce ani nositel žlutého trikotu. Vepředu zůstali dva čeští reprezentanti Černý a Nipl. „Dnes jsem měl neskutečnou smůlu, když jsem byl hned ve dvou pádech. Nebylo to nikdy nic vážného, jen takové malicherné, kdy vás jen někdo vystrčí do škarpy, nebo se spletou kole. Po tom prvním jsem si balík ještě dokázal dojet, ale po druhém to už bylo nad moje síly. Je to škoda, protože nohy jely výborně,“ shrnul třetí nejlepší Čech Litoměřičan Matěj Zahálka, který do cíle přijel ve druhé pětičlenné skupince se ztrátou necelé minuty.

            Do cílového Litvínova nakonec spěchala skupina necelých třiceti jezdců, ve které byli právě i Černý s Niplem. Co ale přišlo pouhých sto metrů před cílem bralo dech a divákům naskočila husí kůže. V zápalu boje do sebe nechtěně strčili dva holandští jezdci Dijskshoorn s Van Poppelem. I přes široký dojezd první jmenovaný svojí chybou prudce vybočil, když se mu nepodařilo o svého kolegu narovnat a zavadil o stojící vozidlo. Náraz byl tak prudký, že cyklistu ze země tulipánů vymrštil nad peloton a navíc několik metrů letěl vzduchem. Ihned byl zkrvavený převezen do nemocnice. Podle prvních zprávy by ale neměl mít vážnější zranění. Jeho kolo však přeletělo přes několik dalších jezdů, aby trefilo přímo českého Josefa Černého. „Byl to mžik. Jen jsem viděl, jak do mě najednou letí kolo. S tím se nedalo nic dělat. Pár minut jsem byl mimo, vůbec jsem nevěděl, co se děje, ale jsem v pořádku. Jen pár odřenin,“ řekl v cíli Josef Černý.

Spurt vyhrál německý reprezentant Ruben Zepuntke před Holanďanem Danny Van Poppelem a mistrem světa Francouzem Olivierem Le Gacem. Nejlepším z českých jezdců Vojtěch Nipl přijel osmý. Nipl přitom pouhý kilometr před páskou byl v úniku. „S Belgičanem se nám podařilo získat nějakých padesát metrů, ale přišlo mi, že nechce táhnout, přitom tah měl neskutečný a určitě bychom to dokázali. Bohužel to nevyšlo,“ litoval Nipl.

Ke změně žlutého trikotu však dochází, když ho do páteční časovky obléká Slovinec Mahorič. Nejlepším českým jezdcem je na sedmém místě lounský závodník Vojtěch Nipl.

Výsledky – 2. etapa: 1. Ruben Zepuntke (Německo) 2:35:20, 2. Danny Van Poppel (Holandsko), 3. Olivier Le Gac, 4. Anthony Morel (oba Francie), 5. Magnus Cort Nielsen (Dánsko), 8. Vojtěch Nipl – všichni stejný čas, 27. Matěj Zahálka +0:54, 32. Adam Valeš +1:02, 54. Josef Černý – čas vítěze, 59. Daniel Turek +6:21,90. Tomáš Zechmeister +17:47 (všichni ČR).

Celkově: 1. Matej Mahorič (Slovinsko) 4:52:40, 2. Ruben Zepuntke (Německo), +0:08, 3. Danny Van Poppel (Holandsko) +0:11, 4. Olivier Le Gac (Francie) +0:14, 5. Martinj Tusveld (Holandsko) +0:15, 7. Vojtěch Nipl +0:17, 21. Josef Černý +0:18, 26. Matěj Zahálka +0:56, 38. Adam Valeš +1:20, 63. Daniel Turek +6:39, 84. Tomáš Zechmeister +18:05 (všichni ČR).

Theme Danland modified and web mastered by Vojtěch — 2011. Facebook: Závod míru juniorů