Peloton Závodu míru juniorů / Junior Peace Race peloton / Course de la Paix peloton Peloton Závodu míru juniorů / Junior Peace Race peloton / Course de la Paix peloton Peloton Závodu míru juniorů / Junior Peace Race peloton / Course de la Paix peloton Peloton Závodu míru juniorů / Junior Peace Race peloton / Course de la Paix peloton

You are here

Nielsen in yellow after winning a stage, Nipl third

Ani Dán s pohádkovým jménem Andersen neprolomil letošní prokletí, že žádný z cyklistů 40. ročníku Závodu míru juniorů nedokázal jet ve žlutém trikotu lídra déle než jedinou etapu. V cíli německého Altenbergu ho o vůdčí pozici připravil jeho reprezentační kolega Magnus Nielsen, který do cíle přijel osamocen jako vítěz. Na třetím místě jen kousek za ním cílovou pásku protnul český jezdec Vojtěch Nipl.

Na cyklisty čekala etapa pravdy, tedy nejdelší a svými kopci také nejtěžší letošní zkouška. Peloton po startu v Teplicích nejprve dvakrát vyjel na Komáří vížku, aby po překročení česko-německých hranic také dvakrát otestoval úzký výjezd kolem bobové dráhy v Altenbergu. „To bylo zatracené překvápko. Komárka ještě šla, ale když se přede mnou objevila doslova stěna u té bobové dráhy, tak jsem myslel, že mě klepne. To bylo zákeřné, nicméně úplně nejhorší pro mě byla rovinka, kde jste snad i po třech minutách byli stále vidět, což bylo výhodné pro pronásledující peloton,“ řekl český reprezentant Vojtěch Nipl.

Právě Nipl, který je od první etapy držitelem puntíkatého trikotu pro nejlepšího vrchaře, chtěl v předposlední etapě svůj post jen zpečetit. Záměr se mu povedl víc než na výbornou, když bodoval ve všech vrhařských prémiích. Hned v úvodním stoupání na Komáří vížku neměl viditelně soupeře a hned po tom druhém za to „rafnul“ a pustil se do sólového úniku. Z pelotonu se odpoutal spolu s Francouzem, Norem a Belgičanem. „Získali jsme náskok půl druhé minuty. Stoprocentně by nás balík nechytil, kdyby Belgičan nekoukal okolo, ale pořádně jel. Takhle byl spíš přítěží,“ nešetřil protivníka Vojtěch Nipl, který nakonec dokázal svoji snahu proměnit ve vavřín.

Zezadu sice jeho uniklá skupinka byla dostižena, ale díky náročnosti etapy dojelo čelo startovního pole do cíle doslova jako korálky. Prvních osm jezdců pásku protnulo samostatně, když nejrychlejší byl vítěz páteční „Roudnické“ etapy Magnus Nielsen. Po šesti vteřinách dorazil Rus Ribalkin a po dalších čtyřech právě Vojtěch Nipl. Čeští reprezentanti Černý a Zahálka přijeli v hlavním poli se ztrátou dvou minut na dvacáté třetíé resp. dvacáté šesté pozici. „Tohle byl hodně těžká etapa, nicméně měl jsem štěstí, že mě podržely moje nohy, které jely výborně, a pevně věřím, že mě nezklamou ani v poslední etapě. Jsem rád, že se dnešek tak vydařil a nevěřím, že by se na mě kolega Andersen zlobil, že jsem ho připravil o žluťáka. To nebyl záměr, prostě to tak vyšlo,“ podotkl vítězný Magnus Nielsen.

Před závěrečnou etapou s tradičním dojezdem v Terezíně se právě Nielsen stává novým vedoucím jezdcem. Na průběžnou čtvrtou pozici se vyhoupl Vojtěch Nipl, který na vítěze ztrácí jen přes minutu a na druhou příčku pouhých dvanáct vteřin. „Do předposlední etapy jsem šel s tím, že hodlám uhájit puntíkatý trikot. To se povedlo a současně se ještě zrodila možnost být celkově na pódiu. Stále o něj hodláme s kluky bojovat,“ dodal odhodlaně český reprezentant Nipl, který si je vědom, že ani závěrečné dějství nebude procházkou růžovou zahradou.

Výsledky – 4. etapa: 1. Magnus Nielsen (Dánsko) 3:19:55, 2. Aleksei Ribalkin (Rusko) +0:06, 3. Vojtěch Nipl (ČR) +0:10, 4. Alessio Larentis (Itálie) +0:12, 5. Guillaume Martin (Francie) +0:15, 23. Josef Černý, 26. Matěj Zahálka oba +2:00, 46. Adam Valeš +15:38, 65. Daniel Turek +21:41, 81. Tomáš Zechmeister +22:03 (všichni ČR).

Celkově: 1. Magnus Nielsen (Dánsko), 2. Aleksei Ribalkin (Rusko) +1:03, 3. Olivier Le Gac (Francie) +1:09, 4. Vojtěch Nipl (ČR) +1:15, 5. Silvio Herklotz (Německo) +1:17, 13. Josef Černý +2:54, 26. Matěj Zahálka +4:04, 44. Adam Valeš +18:13, 58. Daniel Turek +28:52, 77. Tomáš Zechmeister +42:31 (všichni ČR).

Theme Danland modified and web mastered by Vojtěch — 2011. Facebook: Závod míru juniorů