Peloton Závodu míru juniorů / Junior Peace Race peloton / Course de la Paix peloton Peloton Závodu míru juniorů / Junior Peace Race peloton / Course de la Paix peloton Peloton Závodu míru juniorů / Junior Peace Race peloton / Course de la Paix peloton Peloton Závodu míru juniorů / Junior Peace Race peloton / Course de la Paix peloton

You are here

Cyklisté Závodu míru jsou mistry světa

Richmond/Terezín - Další z cyklistů juniorského Závodu míru oblékl prestižní duhový trikot v elitní kategorii. Mistrem světa v americkém Richmondu se stal slovenský reprezentant Peter Sagan. Ten při Závodě míru juniorů před sedmi lety bojoval o vítězství s Michalem Kwiatkowským, s nímž si právě teď dres šampióna vyměnil.

                Peter Sagan svoji premiéru při Závodě míru junior prožil před osmi lety. V roce 2007 se i jednou dokázal postavit na stupně vítězů. V poslední etapě v Terezíně dojel stříbrný hned za Polákem Rafalem Majkou, dnes vítězem vrchařské soutěže na Tour de France. Celkově Sagan ten rok skončil šestnáctý jako pátý nejlepší „prvoročák“. Vítězem se stal Michal Kwiatkowski. O rok později už tahle slovensko-polská dvojka bojovala o celkové prvenství v májových etapách. Úvodní etapu v Litoměřicích hned vyhrál Kwiatkowski před Saganem. Ve stejné pořadí dojela dvojice i ve druhé etapě z Kolína do Mělníka. Saganovi ale nevyšla třebenická časovka, kterou Kwiatkowski vyhrál. Slovenský reprezentant v ní zajel až jedenáctý čas a ztratil cennou minutu. Dvojice chyběla na stupních vítězů jen ve třetí půl etapě v Roudnici a pak i ve čtvrtém dějství z Děčína do Teplic. Sagan se před Kwiatkowského nedostal ani v závěrečném díle v Terezíně, kdy dvojici přeskočil pouze Belgičan Lietaer, takže Kwiatkowski dojel stříbrný a Sagan bronzový. V součtu to znamenalo druhé celkové vítězství na ZMJ pro Kwiatkowského a konečné druhé místo pro Petera Sagana, který ztratil přesně minutu a devět vteřin. „Jsou jezdci, kteří Vám utkví v hlavě a Peter je určitě jedním z nich. Už tehdy se o něm mluvilo jako o velkém talentu a samozřejmě ho při závodě míru ukázal. Tenkrát to ale byl velmi tichý a mimo kolo celkem nevýrazný kluk. Úsměvy zrovna neoplýval a na kole se tvářil velmi urputně. Mile mě pak překvapily jeho následné legrácky. Postupně se vypracoval ve velkého showmana a stalo se to součástí jeho image, které já osobně fandím,“ řekl tiskový mluvčí Závodu míru juniorů Patrik Pátek.

                Nyní spolu Kwiatkowski se Saganem bojuji v elitním pelotonu. Každý mi sice trochu jinou roli, ale když jde o jednorázové vítězství, opět byl Kwiatkowski před Saganem. Polák totiž titul mistra světa získal loni, Sagan ho vybojoval letos. „Ty souboje jsou nádherné. Tihle dva patří mezi kluky, kterým podobný úspěch strašně přeji. Oba jsou velcí sympaťáci. I po letech, kdy se potkáme, vždy spolu prohodíme pár milých slov. Kluci rádi vzpomenou na májové etapy a mě velmi těší, že náš závod hodnotí nejen velmi pozitivně, ale jako ten, který jim pomohl nastartovat jejich profesionální kariéru,“ netají nadšení ředitel Závodu míru juniorů Svatopluk Henke a též reprezentační kouč, který v americkém Richmondu byl jedním z prvních, kteří Saganovi k duhovému trikotu blahopřáli.

                Tím ale úspěch cyklistů dříve jedoucích juniorský závod míru na letošním mistrovství světa nekončí. Mezi juniory bronzovou příčku na silnici bral Dán Rasmus Pedersen, který vyhrál závěrečnou etapu a celkově skončil desátý. Juniorským mistrem světa se stal Rakušan Felix Gall, jemuž celkově při ZMJ patřila jedenáctá pozice. Jiná situace byla při mistrovské časovce. Všichni tři cyklisté, kteří skončili na pódiu, byli letošními účastníky Závodu míru juniorů – vyhrál Němec Leo Appelt, před Adrienem Costou a Brandonem McNultym. McNulty je přitom celkovým vítězem, krajan Costa dojel májové etapy stříbrný. Mistr světa v souboji s chronometrem dojel bronzový v závěrečné čtvrté etapě. „Nesmírně mě těší, že se kluci neztratili. Vždy je pro mě velký zážitek sledovat kariéru a především úspěchy mladíků, kterým se u nás tak trochu otevírají brány k elitnímu pelotonu,“ dodal s úsměvem Svatopluk Henke.

Tags: 

Theme Danland modified and web mastered by Vojtěch — 2011. Facebook: Závod míru juniorů