Peloton Závodu míru juniorů / Junior Peace Race peloton / Course de la Paix peloton Peloton Závodu míru juniorů / Junior Peace Race peloton / Course de la Paix peloton Peloton Závodu míru juniorů / Junior Peace Race peloton / Course de la Paix peloton Peloton Závodu míru juniorů / Junior Peace Race peloton / Course de la Paix peloton

You are here

The Junior Peace Race is writing anniversary chapter

Už tuto středu odstartuje cyklistický Závodu míru juniorů (4. – 8. 5). Tentokrát ale prestižní akce oslaví jubileum, když cyklisté do májových etap šlápnou počtyřicáté. Také v letošním roce čeká na juniorské cyklisty náročných pět dní v sedle, během nichž musí zvládnout přes pět set kilometrů a i tentokrát přejedou přes hranice do Německa.

„Ani letos jsme se nevyhnuli změnám. Nejen, že cyklisté detailně poznají kopce v Ústeckém kraji, když budou křižovat Krušné hory a České středohoří, ale dostanou se opět přes české hranice. Oproti loňsku se trochu změnila sobotní etapa do Altenbergu, kdy cyklisté více času stráví na německém území. Nová je druhá etapa z Lomu do Litvínova a kvůli stavebním úpravám v Sebuzíně jsme museli přepracovat tradiční nedělní díl se startem i cílem v Terezíně,“ sdělil ředitel Závodu míru juniorů Svatopluk Henke.

Juniorský peloton otevře májové etapy tradičně ve středu 4. května v 14:30 hodin na litoměřickém Mírovém náměstí. Nová etapa je pak čeká už ve čtvrtek, kdy se cyklisté o prvenství „porvou“ v cílovém Litvínově, přičemž poprvé odstartují z Lomu. V pátek už tradičně musí absolvovat hned dvě zkoušky. Dopoledne je naplánovaný závod s chronometrem v Třebenicích a odpoledne další etapa v Roudnici nad Labem. Víkend mladí jezdci zahájí upraveným dílem, který je z Teplic zavede právě do německého Altenbergu. Na německém území je tentokrát naplánována polovina trasy. Celé pětidenní martýrium uzavřou jezdci tradičně v Terezíně. Právě kvůli stavebním úpravám v Sebuzíně se peloton vyhne náročným stoupáním na Kamýk a právě Sebuzín. Trasa je totiž z Terezína vyvede na okruhy u Ploskovic, Maškovic a Třebušína, aby je pak znovu vrátila do cílového Terezína. „Všechny etapy se svojí délkou opět pohybují mezi devadesáti až sto deseti kilometry. Když připočteme více než jedenáctikilometrovou časovku jednotlivců, tak jich peloton letos celkově musí zvládnout více než pět set dvacet,“ podotkl Henke

Závod míru je opět zařazen do nejvyšší světové soutěže pro juniory – Juniors Nations´ Cup. Do tohoto nejprestižnějšího poháru patří i letos pouhých devět závodů. Májové etapy jsou navíc jen jednou z šesti etapových akcí. Do Čech se tak sjedou nejlepší juniorští závodníci z celého světa. Letos se představí devatenáct šestičlenných družstev včetně výběru české reprezentace. Vůbec poprvé do závodu vyjede jen jediné české družstvo. Nová pravidla totiž neumožňují ani dřívější smíšený česko-německý projekt týmu Euroregionu, takže na pásce bude stát opravdu jen šest juniorů z Česka.

Domácího fanouška může potěšit, že v reprezentační výběru odstartuje také zástupce z Litoměřicka, talentovaný Matěj Zahálka z CK Slavoj Terezín, který s trikolórou letos už velmi solidně absolvoval juniorskou verzi Paříž-Roubaix, kde byl na pětatřicátém místě druhým nejlepším Čechem.

Theme Danland modified and web mastered by Vojtěch — 2011. Facebook: Závod míru juniorů